Elérhetőség

Közép és Kelet-Európai
Közigazgatástudományi Egyesület
Egyesületi vezetősége

Dr. Hulkó Gábor

Dr. Király Péter Bálint

Dr. Kálmán János

Székhely

9025 Győr, Radnóti Miklós utca 41.

Telefonszám

dr. Pokorádi Márta

+36 20/3122552

E-mail cím

gabor.hulko@email.cz

lapsanszky.andras@ga.sze.hu

Bankszámlaszám

10918001-00000114-69200003

A Demokratikus Helyi Közigazgatás Fejlesztéséért Alapítvány, valamint a Közép és Kelet-Európai Közigazgatástudományi Egyesület (KTE) szervezésében 2022. április 28-29. napján került megrendezésre Találkozónk Kecskeméten.

A szervezők a rendezvény céljaként tűzték ki, hogy a hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bemutassák arra vonatkozó álláspontjukat, hogy a közigazgatási hatósági eljárás tekintetében milyen kihívásokkal kell számolni a jelenkor globális tendenciáiban (pl. digitalizáció, világgazdasági kihívások, válság, járvány, országok közötti verseny, multinacionális cégek). A célkitűzésnek megfelelően a Kecskeméti Találkozón az ország valamennyi Jogi Kara, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem képviseltette magát.

SVF09908.jpg

A Kecskeméti Találkozó Koltay András nyitotta meg, aki elmondta, hogy a közigazgatásnak lépést kell tartania az új technológiákkal, illetve választ kell találni az olyan válságokra, mint amilyen a járványhelyzet, valamint az Ukrajnában zajló háború.

A megnyitót követően elsőként Lapsánszky András hatósági eljárás kihívásairól szóló előadását hallgathatta meg a közönség. Ezután Fábián Adrián előadásából tudhattuk meg, hogy milyen lehetőségeket és jogi kihívásokat tartogat a hatósági eljárásban az elektronikus döntéshozatal alkalmazása. Harmadik előadónk Rozsnyai Krisztina volt, aki az eljárási kötelezettség aktuális szabályozási és jogalkalmazási kérdéseiről beszélt. (Az előadás diasora elérhető ITT) A következő előadás a jövőbe kalauzolta a közönséget, Torma András és Szabó Balázs ugyanis a jövő közigazgatási hatósági eljárás általános szabályainak gyakorlatát mutatta be, kiemelve, hogy az milyen hatással lesz a közigazgatásban dolgozókra, illetve az ügyfelekre. (Az előadás diasora elérhető ITT) A soron következő előadó, Kálmán János az általános hatályú határozatokról tartott előadást, amelyben felvázolta, hogy miként lehet a közigazgatási aktustan rendszerében elhelyezni azokat. (Az előadás diasora elérhető ITT) A délelőtti szekció utolsó előadásában Czékmann Zsolttól megtudhattuk, hogy milyen szerepe van az automatikus döntéshozatalnak az eljárásjog rendszerében, és mit tartogathat a jövő e jogintézmény számára. (Az előadás diasora elérhető ITT)

SVF09928.jpg

Az ebédszünetet követően két szekcióban, egymással párhuzamosan folytatódott a Kecskeméti Találkozó programja.

Az egyik délutáni szekció első előadásában Csatlós Erzsébet bemutatta a konzuli védelem európai közigazgatásban betöltött szerepét és legújabb fejleményeit. (Az előadás diasora elérhető ITT) Ezt követően Fazekas János a kormányzati tevékenység felülvizsgálatának közigazgatási eljárásjogi és perjogi vonatkozásairól tartott érdekfeszítő előadást. (Az előadás diasora elérhető ITT) A harmadik előadó, Szabó Annamária Eszter a műemlékvédelem új kihívásai és az azokra adható válaszok közé kalauzolta a konferencia résztvevőit. A következő előadásban Nagy Attila Mihály bemutatta a választási eljárás egyes kihívásait és tapasztalatait. (Az előadás diasora elérhető ITT) Végül Árva Zsuzsanna a COVID-19 miatt alkalmazott szankciók jogi természetét és egyes eljárási kérdéseit mutatta be előadásában. (Az előadás diasora elérhető ITT) A kávészünetet követően Balázs István a közigazgatási hatósági eljárási jog alkalmazásának egyes – veszélyhelyzetre tekintettel – aktuális kérdéseinek feltárásával folytatta a szekciót. (Az előadás diasora elérhető ITT) Gerencsér Balázs Szabolcs a közigazgatási hatósági eljárásjog europaizációjával kapcsolatban tartott előadást, majd Patyi András segítségével a közönség áttekinthette a közigazgatási hatósági eljárásjog változásait 1990-től napjainkig az Alkotmánybíróság alakító erejű határozatai tükrében. Ezt követően Hajas Barnabás az Ákr. módosításainak kohéziós kérdéseiről tartott előadást, arra a kérdésre keresve a választ, hogy megbomlott-e a kódex szövete. Gyurita Rita az eljárások gyorsítására és egyszerűsítésére irányuló jogintézményeket mutatta be a konferencia hallgatóságának. A szekció zárásaként Rixer Ádám a közigazgatástudomány egyesületi formáiról és azok tudományos hatásairól tartott igen érdekes, nemzetközi kitekintést is tartalmazó előadást.

A másik délutáni szekcióban angol nyelvű előadásokra került sor. Elsőként Hoffman István beszélt a közigazgatási eljárások járványhelyzet miatt bekövetkezett változásairól és kihívásairól. (Az előadás diasora elérhető ITT) Ezt követően Kateřina Frumarová előadásából megtudhattuk, hogy Csehország milyen intézkedéseket tett a COVID járvány ideje alatt a közigazgatási eljárások zökkenőmentes lefolytatása érdekében, majd Lilla Garayová előadását hallgathattuk meg, amelyben a közigazgatási eljárás digitalizáció következtében szükségessé váló reformjait elemezte. Következő előadónk Daniela Dzuráková volt, aki bemutatta, hogy miként alkalmazta a közigazgatás a technológiai vívmányokat a járványhelyzet hatására, és vajon mi a jövője az így bevezetett változásoknak. (Az előadás diasora elérhető ITT) A kávészünetet követően Hulkó Gábor előadásából a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet végrehajtása kapcsán felmerülő problémákat és kihívásokat ismerhettük meg. Ezután Balogh Virág beszélt a digitális gazdaság terjedéséről és azok fogyasztóvédelmi kérdéseiről. A következő előadó, Tóth András a közigazgatási bíróság gyakorlatáról beszélt a versenyügyek vonatkozásában. (Az előadás diasora elérhető ITT) Czékmann Zsolt és Czibrik Eszter előadásából megismerhettük az új ingatlan-nyilvántartási törvényt, valamint, hogy az miként viszonyul az Ákr. szabályaihoz. (Az előadás diasora elérhető ITT) Ezután az ügyvédek kamarai hatósági ellenőrzésének aktuális kérdéseiről és kihívásairól tartott előadást Patyi Gergely. (Az előadás diasora elérhető ITT) Majd végül, de nem utolsó sorban Csörgits Lajos beszélt arról, hogy milyen polgármesteri és jegyzői tapasztalatok, vélemények alakultak ki a járványhelyzet alatti ügyintézéssel összefüggésben. (Az előadás diasora elérhető ITT)