Elérhetőség

Közép és Kelet-Európai
Közigazgatástudományi Egyesület
Egyesületi vezetősége

Dr. Hulkó Gábor

Dr. Király Péter Bálint

Dr. Kálmán János

Székhely

9025 Győr, Radnóti Miklós utca 41.

Telefonszám

dr. Pokorádi Márta

+36 20/3122552

E-mail cím

gabor.hulko@email.cz

lapsanszky.andras@ga.sze.hu

Bankszámlaszám

10918001-00000114-69200003

Állami és közigazgatási feladatok és funkciók változásai

 

Az elmúlt évek globális társadalmi kihívásai (COVID, Green Deal, ukrajnai háborús helyzet, környezetvédelem, globális felmelegedés, energiaválság, inflációs hatások, állami adósságállomány emelkedése, a társadalom nagyfokú eladósodottsága stb.) jelentős feladatok elé állították az európai országok államait és közigazgatását. Ezek a kihívások ágazatonként is, ám komplex, átfogó módon hatottak az államok közigazgatására, miközben mind a közigazgatás működése, mind az egyes intézkedések, mind pedig azok elméleti megközelítése nagyon sokszor egy szűk megközelítésből vizsgálta, vizsgálja ezeket a jelenségeket, mindannak ellenére, hogy e jelenségek kiváltó okai, hatásai komplex módon, egymással összefüggésben, egymásra hatva fejtik ki hatásaikat. Így az e kihívásokra adott válaszoknak is komplex, összefüggő rendszereben lenne kívánatos megjelenni.

 

A jelenlegi geopolitikai helyzet Európát különösen nehéz helyzet elé állítja elsősorban energetikai – de számos más – szempontból is, amely gyakorlatilag minden nemzetgazdasági ágazatra, állami és közigazgatási működés szektorára hatással van. Mindeközben sokszor úgy tűnik, hogy az európai és tagállami közpolitikák sokszor késésben vannak, reaktív, ex post jellegűek. Globális szinten több civilizációs modell identifikálható, azonban fennálló kérdés, hogy Európának, s ezen belül konkrétabban az EU-nak, milyen globális stratégiája, elképzelése van a világban elfoglalt helyéről. Az európai helyzet különlegessége abból is adódik, hogy társadalmi struktúrája diverz és összetett, például a nyugat európai és volt szocialista országok lakossága sok társadalmi kérdésben eltérő megközelítést mutat. Társadalomtudományi és jogtudományi szempontból fontos ezért a volt szocialista országok megközelítése, álláspontja, amely sok esetben alapjaiban más, mint a nyugat-európai országoké.

 

E kutatási keretkoncepció az állami és közigazgatási feladatok és funkciók vizsgálatára irányul, a társadalmi, környezeti és gazdasági hatások összefüggéseinek rendszerében, azzal a céllal, hogy az egyes feladatok és funkciók helyes ellátására is javaslatokat tegyen, ajánlásokat fogalmazzon meg, és járuljon hozzá egy saját “civilizációs modell” vagy egy olyan stratégia kialakításához, amely mentén az állami és közigazgatási működés a régiónkban hosszútávon, előremutató vonalak mentén fenntartható, Kelet és Közép-Európai megközelítésben, különös tekintettel a volt szocialista, rendszerváltó országok szemléletére. Az Egyesület e keretkoncepció elvi alapjai mellett szeretne segítséget nyújtani egy olyan kutatási fórum, kutatócsoportok kialakításához, ahol a saját régiónk szemlélete, tudományos véleményei és megállapításai markánsan megjelenhetnek, külföldi és belföldi akadémiai szakemberek részvételével.