Elérhetőség

Közép és Kelet-Európai
Közigazgatástudományi Egyesület
Egyesületi vezetősége

Dr. Hulkó Gábor

Dr. Király Péter Bálint

Dr. Kálmán János

Székhely

9025 Győr, Radnóti Miklós utca 41.

Telefonszám

dr. Pokorádi Márta

+36 20/3122552

E-mail cím

gabor.hulko@email.cz

lapsanszky.andras@ga.sze.hu

Bankszámlaszám

10918001-00000114-69200003

business-people-using-laptop-financial-charts-meeting-o_1232-2742.jpgA Közép és Kelet-Európai Közigazgatástudományi Egyesület (KTE) megalapításával civil szervezeti keretet biztosítva folytatjuk és egyúttal tartalmában, működésében teljesen megújítani kívánjuk a 2016-ban megkezdett és az eltelt idő által igazoltan igen nagy sikerű közigazgatástudományi együttműködési folyamatot, melyet a Public Governance Administration and Finances Law Review című lap alapításával kezdtünk meg (a Wolters Kluwer és utána a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nagyvonalú támogatásával, melyért ezúton is köszönetet mondunk).

Elsődleges célunk akkor is és most is, hogy virágzó és tartalmas együttműködés keretében teremtsünk meghatározó fórumot a „visegrádi országok” közigazgatástudománya, közigazgatási jogtudósai, oktatói és meghatározó szakemberei számára.

A 2016 óta eltelt idő egyértelműen megmutatta, hogy egyfelől a közigazgatási jog és a közigazgatástudomány olyannyira összetetté vált a globális világgazdaság és a modern állami működés kereteiben, mely igazán komolyan csak közös erőfeszítéssel és átfogó egyetemi, kutatási együttműködéssel fejleszthető. Másfelől azt is megmutatta, hogy erre igen határozott igény is van. Nemcsak a hazai jogi karok kiváló közigazgatási elméleti szakemberei fogtak össze a közigazgatástudomány mai kornak megfelelő fejlesztése érdekében, hanem a többi visegrádi országban is általános egy ilyen közös munka iránti érdeklődés, sőt ebben olyan elszántság mutatkozott, mely minket is meglepett. Az egyes országok közigazgatás-tudósai minden „szó és kérdés nélkül” álltak ki ezen ügy előmozdításáért és ezáltal olyan kiváló kapcsolatrendszer alakult ki, mely a maga nemében nemcsak páratlan, hanem igen gyümölcsöző is a közigazgatási jog és jogtudomány fejlődése szempontjából.

Ennek keretében több jelentős eredmény született már ezidáig is, amelyek közül példaként kiemelhető az Understanding Public Bureaucracy (2018) és a Pandemic and Governance (2020) konferencia vagy az European Financial Law in Times of Crisis of the European Union (2019) című tanulmánykötet. E nemzetközi együttműködéshez, annak fejlődésével, erősödésével egyre több kutató-hálózat is csatlakozott, így például a bialystoki jogi kar mellett működő Information and Organization Center for the Research on the Public Finances and Tax Law in the Countries of Central and Eastern Europe.

E sikerek indokolták, illetve éppen e sikerek és tapasztalatok egyre határozottabban követelték, hogy e közigazgatástudományi „visegrádi” együttműködést magasabb szintre, vagyis civil szervezeti keretbe emeljük, az eddig kialakult kiváló emberi és szakmai együttműködést még jobban hangsúlyozva. Ennek szellemében és céljából hoztuk létre az egyesületet, győri székhellyel.

Az egyesület fontos célja, hogy magas szakmai rangot biztosítva kezelje a KTE alapításával együtt (és amiatt) teljesen újjászervezett nemzetközi közigazgatástudományi folyóiratot, melynek címe: Institutiones Administrationis - Journal of Administrative Sciences.

A KTE szervezeti keretében még magasabb fokra és szervezettségre emelhetjük e nemzetközi, de alapvetően a visegrádi országok együttműködésére fókuszáló folyóiratot és az említett nagyívű szakmai kapcsolatrendszer rendezvényeit, továbbá civil szervezetként sokkal eredményesebben fejleszthetjük a visegrádi országok közigazgatástudományi kutatásait, oktatását és egyetemi munkáját is.

A KTE alapító tagjai a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszékének munkatársai, de az alapítást követően minden hazai jogi kar közigazgatási tanszékéről és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről is csatlakoztak (belépő tagként) az egyesületbe, annak munkájába, továbbá a visegrádi országok egyetemeiről, kutató központjaiból is folyamatosan kapunk visszajelzést a csatlakozási szándékról.

Bízunk benne, hogy sikerülni fog közös erővel megvalósítani a fenti célokat, persze úgy, hogy közben még jól is érezzük magunkat. Az is célunk tehát, hogy mindez az erőfeszítés ne csak megfeszített munka legyen, hanem olyan együttműködés, melyben az érintettek szívesen és örömmel vesznek részt. Mindenesetre ehhez most minden lehetőségünk megvan, mert a kiváló kapcsolatrendszer már kialakult, amihez most megkaptunk szinte minden szakmai, emberi és anyagi támogatást, mely erőteljes „hármasnak” mondható e célok megvalósításához, a siker eléréséhez.

KTE Alapító Tagok