A Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszék szervezésében 2024. március 18. és 19. napján Karunk adott otthont a Financial Sustainability of Local Governments című nemzetközi konferenciának. A konferencia célja a különböző országokból érkező előadóink a helyi önkormányzatok pénzügyei szervezésének, alakításának fenntarthatósági szempontú legjobb gyakorlatait egymással és a jelenlévő közönséggel megosszák.
A konferenciát Smuk Péter dékán úr nyitotta meg, megköszönve a vendégeink részvételét a konferencián, egyúttal köszöntve őket egyetemünkön.
A konferencia első napján a meghívott előadóink mutatták be országuk helyi önkormányzatainak rendszerét, pénzügyi függetlenségének garanciáit, külön reflektálva a pénzügyi fenntarthatóság kérdéskörére. Először Hoffman István beszélt a magyarországi önkormányzatok pénzügyi kontrolljáról (az előadás diasora itt érhető el), majd az önkormányzatok pénzügyi fenntarthatóságára vonatkozó szabályokat mutatta be Thorsten Ingo Schmidt Németország (az előadás diasora itt érhető el), Dejan Vučetić pedig Szerbia vonatkozásában (az előadás diasora itt érhető el).
Az ebédszünetet követően a hallgatóság Szlovákia és Szlovénia pénzügyi fenntarthatósági szabályaival is megismerkedhetett Mária Murray Svidroňová (az előadása diasora itt érhető el), illetve Nejc Brezovar előadásaiból (az előadása diasora itt érhető el). Jarosław Kostrubiec elóadásában bemutatta, hogy miként használhatják a helyi önkormányzatok a környezetvédelmi beruházásaik finanszírozás a kötvénykibocsátás eszközét (az előadása diasora itt érhető el). Ezután Urszula Zawadzka-Pąk a fenntarthatóság kérdéséről beszélt filozófiai és etikai szempontból.
A kávészünet után Anna Vartašová és Miroslav Štrkolec előadását hallgathatták meg a résztvevők a szlovákiai adómegosztási rendszer kihívásairól (az előadása diasora itt érhető el). Michal Radvan és Eva Tomášková az ingatlanadók szerepéről beszélt a helyi önkormányzatok költségvetésében (az előadása diasora itt érhető el). A napot pedig Bencsik András előadása zárta, aki helyi önkormányzatok átalakuló pénzügyi autonómiájának kérdéseit ismertette (az előadása diasora itt érhető el). Az estét pedig egy tartalmas beszélgetésekkel teli vacsora zárta az Apátúr sörházban.
A konferencia második napján egy online workshop-on vehettek részt az érdeklődők, amelynek előadói - nevezetesen Ádám Pál, Kálmán János, Kozák Bettina, Király Péter Bálint, Horváth Evelin Anna és Hulkó Gábor - a helyi adókkal kapcsolatos szabályozás helyzetét és lehetőségeit vitatták meg a fenntartható fejlődés tükrében.
A jelen lévő hallgatóság az előadások és a workshop keretében egy átfogó képet kaphatott az Magyarország, valamint a környező országok helyi önkormányzatainak pénzügyi helyzetéről, valamint az ehhez kapcsolódó kihívásokról.